Vyhledat
  • Barbora Sýkorová

Zero-waste i pro pohodlnější život

Už je to pár let, co jsem se začala zajímat více o ekologii, minimalismus a životní styl Zero-waste (život bez odpadu). Když se začneme o něco zajímat, mnohdy na sebe začneme být moc přísní. Chceme být dokonalí a aplikovat si nový styl do života na 100%. Můžeme to chtít tak moc, že dostáváme do nerovnováhy jiná odvětví našeho života. Nakonec si možná uvědomíme, že toho máme dost a od stylu úplně odejdeme, říkáme si, že daný životní styl nemusí být pro nás. Ano, Zero-waste nutně nemusí být pro každého.


Je zde ale i jiná možnost. Otevřenost a snaha porozumět, vzdělávat se.


Vědět o životních stylech, které berou v potaz nejen nás, ale i zvířata a přírodu, naši cennou matku Zemi, a vzít si od každého něco.


Snažit se, uvědomit si to, ale nechtít dokonalost. Tedy – když budu chtít aplikovat do života Zero-waste, nebudu se na sebe zlobit za to, že jsem si jednou koupila čokoládu v plastovém obalu apod. Soustřeďme se na to dobré, co děláme, nekritizujme se pořád.


Životní styl Zero-waste je pro mě inspirativní a obdivuji každého, kdo ho stoprocentně aplikovat do života zvládne.

Co jsem ale zjistila je, že ne pro každého mohou být možné všechny odvětví života proměnit v Zero-waste. Navíc pokud máte partnera/ partnerku, kteří nejsou v souladu s vašimi názory, ne vždy je být Zero-waste možné. V takovou chvíli není vhodná kritika druhých a ztráta lidí, kteří vás obklopují. Každý máme svůj život, své rozhodnutí a život ve svých rukou. Co bude dělat druhý, si musí rozhodnout jen on sám a my to musíme respektovat, bez kritiky.


I když nemusí být reálné proměnit celou domácnost v Zero-waste, možné je zaměřit se na sebe samu a na naše činy.


Osobně si myslím, že prvky z životního stylu Zero-waste jsou vhodné nejen pro milovníky přírody a ty, kteří si uvědomují dopady lidského chování na planetě.


Je vhodný pro všechny a může nám dokonce usnadnit život a ušetřit čas i peníze.


Nemyslím tím nutnou koupi dřevěných lžic – proč by měly být lepší než ty kovové? (Člověk se musí zamyslet, co je opravdu dobré a naopak co vás jen nutí, abyste utráceli). Poznáním stylu Zero-waste jsem v životě změnila několik věcí.


Ne všechny mi vyhovovaly, je zde ale také několik věcí, které se mi osvědčily, jsou pro mě příjemné a pohodlné a neuvažuji o cestě zpět. O ty hlavní bych se s vámi ráda podělila. :-)


----------------------------------------------------

1) Oblíbila jsem si tuhá mýdla, která lze pořídit bez zbytečných odpadů. Nemluvím jen o mýdle na ruce či tělo, existují tuhé šampony a kondicionéry, mýdla na obličej apod. Šťastlivcům stačí jen jedno mýdlo na tělo i vlasy, ne každému se ale poštěstí najít takové mýdlo, které by dělalo dobře vlasům i tělu. Aby člověk našel vhodná mýdla, musí jich několik vyzkoušet.


Každé tělo i vlasy si vyžadují něco jiného.


Já osobně jsem vyzkoušela víc jak 10 druhů tuhých šamponů a jediný, který mi vyhovuje, je šampon značky Lush. Mají několik druhů a člověk si najde právě ten, který jeho vlasům potřebují. Dopřejí vám stejné potěšení, ne-li lepší, jak tekutý šampon, a ty vůně jsou zkrátka bezkonkurenční. Šampon vám vydrží 2-3 měsíce a nezabírá moc místa.


Navíc pokud rádi cestujete s příručním zavazadlem, nemusíte řešit tekutiny.
2) Zjistila jsem, že nepotřebuji desítky čistících prostředků.


Stačí mi jeden, univerzální.


3) Zjistila jsem, že odlíčit se dá i bez odličovače a jednorázových odličovacích tamponů. Již přes 2 roky k odlíčení používám jeden bavlněný odličovací tampon a horkou vodu, nakonec si ve sprše umyji obličej mýdlem vhodným na obličej. Odličovací tampon po každém odlíčení umyji mýdlem a když peru prádlo, jednoduše ho hodím do pračky.


Nemusím tak kupovat ani odličovač, ani jednorázové bavlněné tampony.
4) V restauraci prosím pití bez brčka. Pokud si chci objednat jídlo s sebou a nedovolují možnost použití mé krabičky z hygienických důvodů,


jednoduše si objednám jídlo tam a pak si ho sama do mé krabičky přendám.


5) Díky zájmu o Zero-waste jsem objevila menstruační kalíšek a látkové vložky. Už je to dlouho, co tyto produkty používám a jsem s nimi naprosto spokojená.


Člověk se cítí pohodlně, příjemně a ušetří tak nejen spoustu peněz,


ale také spoustu nehygienického nerozložitelného odpadu, který by jinak skončil v přírodě.
6) Pokud si chci dopřát kávu s sebou,


beru si vlastní kelímek,


díky kterému v mnoha kavárnách ušetřím peníze za jednorázový kelímek. Navíc ho pak mohu použít na jiný nápoj a ušetřím tak přírodě další problematický materiál.


7) Dlouho mi trvalo zpracovat představu, že bych si nekupovala houbičky na nádobí. Náhodou jsem objevila v jednom Bio obchodě bavlněné hadry a kartáč na nádobí, který se dá použít třeba i na mytí koupelny apod. Produkty už používám dlouho a jsem s nimi naprosto spokojená. Kartáč vydrží několik měsíců a dá se použít třeba i na mytí koupelny.


Hadra nikdy nepáchne a když je špinavá, hodí se do pračky a je zase jako nová.

8) Trvalo mi si uvědomit, že

plastové sáčky nemusím v obchodě nahradit látkovými.


Jednoduše nemusím použít žádné a nákup pak jednoduše dát do jedné bavlněné tašky, která vydrží léta a dá se prát.

9) Trvanlivé potraviny, pokud možno, nakupuji v obchodě Bez obalu. Mají víc, než si dokážete představit. Potraviny tak uschovávám ve sklenicích či látkových pytlících a nenosím si s sebou domů zbytečný odpad.


Uchovávání potravin ve sklenicích má několik výhod:


Potraviny jsou chráněny před hmyzem, při jejich používání se nerozsypávají, pomáhají vám uchovat prostor čistější a přehlednější, dovolí vám soustředit se na opravdové jídlo, ne na lákavé obaly či značky.
10) Kupuji si jen sypané nebalené čaje.


Věděli jste, že můžete v obchodě poprosit čaj do vlastní sklenice?


11) Zamilovala jsem si čistě bambusový zubní kartáček, který vždy vydrží až několik měsíců,


a jednoduchou výrobu zubní pasty


(smíchání kokosového oleje, jedlé sody a éterického oleje).

Slyšeli jste už o stylu Zero-waste? Aplikujete nějaké prvky tohoto stylu do svého každodenního života?


Pokud se chcete dozvědět více o životním stylu Zero-waste, doporučuji si přečíst knihu od specialistky a autorky Bey Johnsonové – Domácnost bez odpadu, kde jistě najdete mnoho dalších tipů. Pro vás i pro planetu.
34 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše