Vyhledat
  • Barbora Sýkorová

Užívejme si i offline život

Aktualizováno: 17. dub 2020

V dnešní době, plné smartphonů, je lehké soustředit se hlavně na to, co se děje online. Většina z nás je tak či onak závislá na svých telefonech, ať už na sociálních sítích nebo hrách. I když si to neuvědomujeme, mobily mohou ovlivnit naši náladu, myšlení i život. Kvůli nim můžeme ztratit ponětí, kdo opravdu jsme. Já osobně sociální média využívám primárně pro svou práci a snadnější komunikaci s lidmi, i tak je ale lehké sklouznout k myšlence: musím se podívat, zda mi někdo něco důležitého nepíše. Dvakrát za 10 let jejich používání jsem si sociální sítě smazala. Již od prvního dne bez nich jsem cítila neskutečný rozdíl mé energie a pocitů. Hned odešel ten pocit, že musím mít zapnutý internet, protože mi tam možná někdo něco důležitého píše. Věděla jsem, že pokud někdo opravdu něco potřebuje, musí mi zavolat či napsat SMS. Tato zařízení jsou vyráběna tak, abychom na nich závislí byli. V době karantény jsme na svých mobilních zařízeních mnohdy více než obvykle. Abychom si ale zanechali kvalitní osobní život, měli bychom se snažit a časem se naučit jejich používání korigovat. Být si vědomi toho, jak nás naše telefony ovlivňují a kolik na nich trávíme času. S tím přichází i několik postřehů a uvědomění.
1) Je důležité, jak spokojení jsme v osobním životě, ne jak jsme úspěšní na sociálních sítích. Pokud v osobním životě trpíme, neměli bychom se uklidňovat pohledem na počet přátel či lajků na Facebooku.


2) Pokud právě hovoříme s člověkem osobně, je v pořádku nepřijímat hovory, ztlumit si zvuk či si s sebou mobil vůbec nebrat a ozvat se dotyčným později. Proč by měl mít člověk na telefonu přednost před tím, kdo stojí před námi? Pokud je hovor opravdu důležitý, omluvme se přítomnému a rychle si hovor vyřiďme.


3) Je neslušné mít mobil na stole či na něm pořád někomu odepisovat, pokud hovoříme s člověkem stojícím před námi.


4) Náš život není to, co vidíme na mobilu. Zkuste se zamyslet nad svými reálnými přáteli a úspěchy.


5) Není v pořádku několik hodin denně projíždět sociální sítě. Zabíjíte tak svoji kreativitu i volný čas.


6) Na internetu vidíme idealizovaný život lidí. Pouze zlomek z nich. Každý chce vypadat co nejlépe. Život, který si myslíme, že lidé žijí na základě jejich profilů, není jejich reálný život. Jen se zamyslete – kolik fotek vyfotíte, než jste s jednou spokojení? Kolik jich vyfotíte, abyste se sobě líbili? Proč myslíte, že někdo to má jinak?


7) Je normální usínat bez mobilu. Je normální nechávat si mobil v jiné místnosti a místo koukání do telefonu se soustředit na přítomného partnera/ rodinu/ děti/ sebe.


8) Každý má nějaké problémy. Nikdo nemá dokonalý život. Časté projíždění profilů jiných lidí v nás může způsobit pocit nedokonalosti, snížit nám sebevědomí. Můžeme nabrat pocitu, že někdo má lepší a zajímavější život než my, že někdo vypadá lépe než my.


9) Přijde vám normální časté sdílení jakýchkoliv fotografií svých dětí? Představme si situaci: jsme dospělí, otevřeme profil našich rodičů a vidíme naše fotografie, kde jsme nazí, směšní, naštvaní, nemocní... všechny tyto fotografie vidělo 2000 lidí. Jak se cítíme? Líbí se vám, že vaši rodiče zveřejnili vaše fotografie bez vašeho vědomí?


10) Nemusíme na internet dávat fotky z každé naší schůzky.

11) Nemusíme o sobě uvádět citlivá data, měnit si vždy stav na svobodný-zadaný-svobodný – ve volném vztahu...


12) Je dobré při zveřejňování fotografií myslet do budoucnosti. Zeptat se sám sebe: Bude mi tato fotografie připadat vhodná i za 20 let?


13) Všechna naše data zůstanou v síti navždy.


14) Ujistěme se, že víme, s kým sdílíme naše osobní údaje.


15) Jsme to, co jsme bez našich telefonů. Náš život není náš profil.


16) Nemysleme si, že víme, jaký člověk je, na základě jejich Facebooku či Instagramu.


17) Pokud se o něco zajímáme a něco hájíme, nesdílejme příspěvky na dané téma dennodenně (pokud se nejedná o profesionální účet s daným záměrem). Aniž si to sami v danou chvíli uvědomujeme a myslíme to dobře, pro ostatní je vyčerpávající pořád naše příspěvky číst.


18) Pokud nás někdo z něčeho obviní na internetu a my cítíme, že bychom se chtěli hájit, nedělejme to. Delší konverzací a snažením se něco vysvětlit vedeme konverzaci k horšímu. Nejlepší je nic nevysvětlovat, ani se nevyjadřovat. Nemějme zapotřebí ztrácet svůj čas obhajováním se před člověkem, kterého vůbec neznáme. Nesnižujme svou hodnotu.


19) Pracujme na tom, abychom svůj čas na mobilech trávili produktivně a záměrně.


20) Pokud jdeme na procházku či běhat, běžme občas bez mobilu. Ten pocit je k nezaplacení.


Žijme hlavně reálný život. Užijme si ho. Buďme s těmi, které máme rádi. Neztraťme náš život bytím online. Stačí, když my sami víme, že náš život je skvělý, nemusíme vždy vše sdílet. Vše je jen v našich rukou.
24 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše