Vyhledat
  • Barbora Sýkorová

Toxické vztahy

Toxické vztahy mohou být přátelské, partnerské, rodinné, ale i pracovní. Jsou to vztahy, které nám ubírají naši sílu, krásu, hodnotu a energii. Jsou to vztahy, které nás dusí. Nenechají nás svobodně dýchat. Je těžké říct, ze kterého typu toxického vztahu se dostává lépe. Vše záleží na okolnostech. I když už člověk dostane sílu se z takového vztahu vymanit, chybí mu třeba peníze nebo má s dotyčnou závazky či hodně vzpomínek. Síla tak zase zmizí. Záleží také na konkrétním člověku. Nelze tak soudit, který typ vztahu může představovat největší problém a který je naopak nejjednodušší. Například pokud máme kolegu ve firmě, která nám nepatří, mnohdy se můžeme rozhodnout lehce a podnik opustit. Jestli ovšem máme se svým kolegou firmu napůl, jsme partneři s dlouholetým působením na trhu, ukončení spolupráce a neporozumění druhému pro nás také může znamenat následnou změnu profese.


Přátelské vztahy mohou být oříškem. Při přemýšlení přichází v úvahu zamyslet se nad tím, zda něco nemůžeme změnit my sami. Například někdy je nutné si jen z naší strany uvědomit, co je vhodné našemu příteli říkat a co ne. Ne všem je zapotřebí hlásat naše nejosobnější věci a vídat se s ním každý týden. Pokud toto pochopíme, zjistíme, že vztah končit nemusíme. Pouze ho přizpůsobíme tak, aby fungoval. Tak nemusíme mít v hlavě nepříjemný pocit, že máme nedořešený vztah. Pokud nás kamarád uráží, nepřeje nám dobré a nerespektuje nás, kamarád to není.


V případě rodinných vztahů zase záleží na tom, jak moc je nám člověk blízký. Pokud ho vidíme jednou za rok, naše pocity je lepší překousnout a vypořádat se s nimi v nás. Pokud tak neučiníme, jsme to my sami, kdo zbytečně trpí. Pokud je dotyčným například jeden z rodičů, většinou není rozumné vztah utnout. Záleží na tom, o jaký problém se jedná. Občas jim jen můžeme odpustit jejich minulost a žít spokojeně dál. Pokud ale máme rodiče, který nás sráží k zemi a celý život nám opakuje, jak jsme neschopní a nedokonalí, možná je načase vyhledat specialistu, který pomůže nám oběma.


Toxický vztah, který nám může dopadat nejvíce k srdci a nejvíce nás bolet, je vztah partnerský. Ve vztahu jsou věci, které by neměly chybět. Je to láska, podpora, opora, síla, respekt, společný záměr a kvalitní čas, pocit výjimečnosti, štěstí a bezpečí. Pokud jsou některá tato slova zaměněna např. slovy chlad, pocit, že pořád děláme něco špatně, nejistota, nerespekt, odlišné směřování v životě, pocit naší nedostatečnosti a nedokonalosti a žádný či nekvalitní společný čas, je načase se zamyslet. Pokud nejsme partnerova priorita, nemůžeme se na něj spolehnout, usekává nám naše křídla a nedovoluje nám se rozvíjet, toto je toxický vztah, který nám neumožňuje se nadechnout. Pokud jsme ho nezažili, je lehké si myslet, že nám se nemůže stát. Pokud jsme ho ale zažili a trval třeba i několik let, je něco, co nás brzdí v rozhodnutí a jeho ukončení. Je to víra v nás. Víra, že se něco změní. Je to naše láska. Také pocit, že můžeme někoho obejmout. Ale… chceme objímat člověka jen pro dočasný pocit štěstí? Někoho, kdo tu pro nás není, když ho potřebujeme? Někoho, kdo nám dává pocit, že nejsme dost krásní ani dost dobří? Někoho, kdo zabíjí naše sny? Správně. Nechceme.


A co nám pomůže dojít k tomuto závěru a překonat všechny naše obavy z toho, že už daného člověka třeba nikdy neuvidíme a už ho nikdy neobejmeme? Je to vlastní uvědomění si naší hodnoty. Naši praví přátelé a rodina, kteří při nás stojí. Jsou tu pro nás, kdykoliv je potřebujeme. A takový by měl být i náš partner. Ten, kdo tu pro nás vždy je. A pokud není, je načase nadechnout se a říct sbohem. Sbohem pocitu dušení, ahoj svobodo. Dívejme se do budoucnosti a ptejme se: „Je tohle opravdu život, který chci, který si zasloužím?“ Zasloužíme si jen to nejlepší. Vždy volme štěstí. I přestože to ze začátku lehké nebude.
144 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše