Vyhledat
  • Barbora Sýkorová

PROCHOĎTE SE KE ZDRAVÍ: BAREFOOT BOTY

Mám ráda vše jednoduché, praktické a zdraví prospěšné. Věci krásné a zároveň pohodlné. Představa, že budu mít boty, které mě tlačí, nebo takové, které bych snad musela nejdřív rozchodit, mě přímo děsí. A teprve představa, že budu mít ve stáří vybočený palec či malíček...

zdroj: https://www.picuki.com/tag/zdravechodidla

vlevo můžete vidět podrážku barefoot boty (odpovídá tvaru chodidla, prsty mají prostor), vpravo je běžná bota (zužuje se vepředu, způsobuje deformaci chodidla)


Už je to přes 3 roky, co jsem si koupila mé první barefootové boty. Byly to minimalistické sandály, se kterými jsem projezdila svět. Jsou vhodné na souš i do vody, do města i do přírody, vydrží roky a navíc se vejdou všude. Splňují vše, co mé nohy potřebují ke štěstí.
V mém nadšení jsem začala uvažovat i nad koupí uzavřených bot, nejlépe na podzim a zimu. A tak jsem si za pár měsíců pořídila boty další! Krásné a pohodlné. Už je mám třetím rokem a nemůžu si je vynachválit. Pro zimomřivky prodávají i zimní vložky do bot.Dalším rokem mi klasické boty byly čím dál víc nepohodlné tím, jak si má chodidla zvykla na prostor. Přišel čas koupit si boty jarní-letní. A tak byly doma další barefootky.

Nejprve byl výběr velmi omezený. Ovšem jakmile se o nich lidé dozvěděli, poptávka neuvěřitelně stoupla, a to tak, že je někdy obtížné sehnat v obchodě vaši velikost. Díky rostoucí poptávce přibyla širší nabídka druhů bot, čímž je dnes jednodušší vybrat si boty dle vašeho gusta. Letos jsem investovala do bot dalších, abych tak mohla kompletně nahradit mé staré, úzké boty, které tlačí, potí se v nich nohy. Boty, kvůli kterým nevíte, po čem šlapete.Mnoho lidí barefootové boty kritizuje. I když argument, že je přirozené chodit bos by mohl být dostačující pro obhájení bot, chápu, že je zároveň přirozené chodit v přírodě, nikoli po asfaltu. I tak si ale trvám na tom, že jsou barefootové boty vhodné nejen do přírody, ale i do města.


Proč mě barefootové boty natolik zaujaly? Cítíte se v nich jako v bačkůrkách. Nemusíte botu rozcházet a riskovat, že se neroztáhne. Nebudete mít vybočené palce ani bolavá chodidla. Cítíte, co je pod vámi, chodidla vysílají do mozku pravdivou informaci o povrchu, po kterém zrovna jdete. Nepotí se vám v nich nohy. Stačí mít jedny boty a chodit v nich celoročně. Jsou vyrobeny eticky, mnoho z nich se dá prát v pračce (záleží na značce a materiálu), vydrží léta. Bota sedí pevně na noze, zároveň nechává chodidla volná, aby mohla být přirozeně pevná. Jsou to boty, jejichž koupi nebudete litovat.


Pro naše zdraví je jedno, jaké máme triko. Kvalitní boty ale naše zdraví vyžaduje. I když cena barefootových bot je vysoká, při spočívání, kolik bot už jsme zničili, vyhodili, rozdali, a hlavně – jak se podepsali na našem zdraví, zjistíme, že na koupi vyděláme. Pak už nebudete shánět pohodlné boty, protože je budete mít. A nejen pohodlné, ale i zdraví prospěšné.

Občas si vezmu běžnou obuv, po pár dnech se ale vždy vracím k té barefootové.


A co vy, už jste barefootové boty zkusili? Jaké jsou vaše zkušenosti? Doporučili byste je ostatním? Proč si myslíte, že jsou/ nejsou vhodné na běžné nošení?
Sandálky se mnou už byly v Brazílii, ve Slovinsku, v Bosně a Hercegovině, v Chorvatsku, na Mallorce... Jsou skladné a praktické.

59 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše