Vyhledat
  • Barbora Sýkorová

Peníze nejsou dobrý cíl

Peníze nejsou vše.


Mnoho lidí pracuje pouze s vidinou peněz. Mnoho z nás i pomáhá svým blízkým pouze za peníze. Peníze jsou náš cíl. Jsme posedlí myšlenkou stát se bohatými. Pokud ale naším záměrem je pouze získat peníze a vymyslíme tak cokoliv, jen abychom je získali, práce nás časem bavit přestane. Peněz možná jednou budeme mít dost, štěstí nám ale nepřinesou. To nás může překvapit.


Někdo si říká:


- Napíšu knihu – vážně tě baví psát, nebo se ti jen líbí pocit, že máš knihu, která ti vydělává peníze? Opravdu si myslíš, že napíšeš knihu, pokud tě nebaví psát? A co ty hodiny strávené přípravou a dny plné psaní a přemýšlení, čtení celé knihy pořád dokola, opravování chyb a snaha knihu vydat?


- Budu pronajímat byt pro cizince – opravdu se ti líbí komunikace s lidmi a dobrý pocit, že tu pro lidi můžeš být, nebo hledáš možnost, jak si rychle přivydělat? Vážně si myslíš, že je pronajímání bytů tak jednoduché, že nevyžaduje mnoho tvého času a nepřináší s sebou mnoho úsilí? A co to neustálé praní povlečení, uklízení po nepořádných hostech, řešení rozbitých věcí a placení poplatků, a hlavně běžné několikahodinové čekání na hosty, a tudíž ztráta času čekáním a nemožnost plánovat svůj den?


- Rozhodl jsem se, že se stanu modelem – opravdu se rád fotíš, jsi trpělivý, chceš se učit a stát se dobrým modelem, nebo si jen myslíš, že je snadné si tak vydělat peníze? Napadlo tě, že modeling není žádná sranda? Stojí mnoho času a úsilí se někam dostat. Může s sebou přinášet soutěživost a nenávist mezi dalšími modely, sexuální obtěžování fotografy, dny a hodiny na castinzích, nemožnost změnit svou vizáž kdykoli se ti zachce, speciální stravu a aktivní životní styl, neustálý vnitřní pocit nedokonalosti a čekání na to, že ti za práci jednou zaplatí pořádně a nabídky si budeš moct vybírat?


- Budu dělat videa na Youtube – baví tě tvorba a úprava videí, přemýšlení nad tématy, utrácení peněz za techniku, umíš dobře a plynule mluvit, baví tě hodiny připravování a líčení, abys na internetu vynikl? Opravdu si myslíš, že je to jednoduchá práce? Víš, co se skrývá za tří minutovým videem?


Těší tě pouze výsledek, nebo i proces? A co chci těmito příklady říct? Každá práce je těžká. Každá práce, se kterou nemáme zkušenost, je těžká. Pokud si myslíme, že fotograf jen cvakne a má hotovo, kadeřnice jen střihne, kuchař jen uvaří, prodavačka jen namarkuje, asi bychom si tyto profese měli vyzkoušet, abychom pochopili, že to tak úplně není.


Pokud děláme vše jen kvůli penězům, není divu, že se brzy přestaneme snažit. Abychom něčeho dosáhli a nadšení nám vydrželo, musí nás bavit i proces. Musíme si užívat každičký krůček, který nám pomáhá k našemu úspěchu. A pokud u toho setrváme, vkládáme do toho veškerou energii a chceme se zlepšovat, úspěšní a výděleční můžeme být v každé profesi.


Je jistě fajn zkoušet nové věci a umět více činností. Jestliže něco nezkusíme, nemůžeme vědět, zda nás to bude či nebude bavit. Každá naše zkušenost z předchozích prací nás může posunout dále v naší nové profesi. Jaké to asi musí být pro úspěšného hokejistu, který se celý život věnuje hokeji, má spoustu peněz a pohodlné zázemí, ale hokej ho po 20 letech už hrozně nebaví? Bude dále pokračovat v hokeji, nebo začne jinde od nuly?


A i když nás něco baví a stane se z toho naše profese, neměli bychom pracovat pouze pro peníze. Samozřejmě se potřebujeme ujistit, že máme z čeho žít. Ale není nadto někomu pomoct zadarmo, vykouzlit mu úsměv na rtech. Udělat to, protože to udělat chceme. Nemusíme z toho mít peníze, máme z toho něco lepšího, dobrý pocit. Dobrý pocit z toho, že jsme tu mohli být pro člověka, který si to zaslouží. Mysleme na sebe, ale i na ostatní.


37 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše