Vyhledat
  • Barbora Sýkorová

Odpočinek jako součást práce?V dnešní době nám přijde normální odpovídat na otázku „Jak se máš?“ slovem “busy”. Občas můžeme dokonce mít pocit, že je to tak správné. Společnost to od nás vyžaduje. Dáváme tak všem najevo, že máme hodně práce, někdy i to, že nemáme čas na ně či na další aktivitu. Někdo dokonce závidí člověku, který je přetížený. Nahlížíme na zaneprázdněného člověka jako na šťastného a úspěšného. Není ale důležité občas pořádně vypnout?


Když si pořádně odpočineme, začneme být kreativnější. Znovu dostáváme zajímavé nápady, lépe vnímáme svět kolem sebe, vedeme kvalitnější konverzace, jsme příjemnější na okolí a zdravotně se cítíme skvěle.


Málo kdo vám řekne, že odpověď na produktivitu je odpočinek.


Pro většinu, nejen podnikatelů, je složité dodržet pracovní dobu, zvlášť, pokud si ji vytváříme sami. Máme pocit, že na zprávy a e-maily musíme hned odpovědět, první, co ve dne uděláme je, že si přečteme zprávy. Vstáváme se stresem a pocitem, že nestíháme, hned myslíme na práci. Přijímáme všechny nabídky a hovory. Klienti mají pocit, že mohou zavolat či napsat kdykoliv. Je ale možné takto fungovat věčně?


I pro mě je pracovní doba výzvou. Dělám prací více. Mám stálou pracovní dobu a k tomu další práce tak, jak přijdou. Všechny nabídky vypadají zajímavě. Chci nabízet co nejlepší služby a odvádět práci co nejkvalitněji, mít ji co nejlépe a co nejdříve hotovou. Všechny práce mě baví. A tak to vypadá, že pracovat někdy až sedmdesát hodin týdně není špatné, když vás práce baví. Každý ale potřebuje odpočinek, vyváženost osobního a pracovního života, aby nepřišlo vyhoření.


Vyváženost pracovního a osobního života je škola životem. A tak se vědomě učím každý den. Tento rok jsem o mnoho ze soukromého života přišla a veškerý volný čas naplnila prací. A tak se teď snažím více než jindy, naučit se mít osobní a pracovní život v rovnováze, ať se děje, co se děje.


Ráda bych se s vámi podělila o několik tipů, které mně osobně pomohly a stále pomáhají. Doufám a věřím, že některé z nich mohou inspirovat i vás a vaše blízké, kteří pracují přespříliš a touží po spokojenosti a zdraví.

1) Pravidelný spánek a klidné ráno: spánek je základ zdraví a spokojenosti. Když se naučíme spát pravidelně a vstávat brzy, můžeme si dopřát klidné ráno. Během dne nás díky tomu jen tak něco nerozhodí.


2) Zdravá a pestrá rostlinná strava: když máme spoustu práce, zapomínáme jíst dobře. Pamatujme ale na větu: „Jsme to, co jíme.“ Strava neovlivňuje jen naše tělo, ale i psychiku.


3) Náročnější fyzická aktivita alespoň 3x týdně: pro naše zdraví je důležité starat se jak o naši mysl, tak o naše tělo. Čím lépe se o něj staráme, dopřáváme mu pohyb a lásku, tím lépe se budeme cítit.


4) Správné priority: mít kolem sebe lidi, kteří nabíjí pozitivní energií. Dělat si čas na sebe. Vybírat si práci, která nám dělá dobře.


5) Mobil si na noc dávat do vedlejší místnosti + na noc si vypínat internet: znáte ten pocit, když nemůžete usnout, a tak sáhnete po mobilu a surfujete na internetu? Nebo když vás vzbudí zpráva? Pokud si vypnete internet a mobil si z ložnice odnesete pryč, budete spát jako dudek. Navíc pokud máte partnera/ partnerku, budete se věnovat jeden druhému a vaše konverzace budou kvalitnější.


6) Alespoň hodinu od probuzení se nedívat na mobil a nezapínat internet: a tady zase platí věta: „Jak na nový den, tak po celý den.“ Není nadto užít si klidné ráno. V klidu se najíst, protáhnout se, dát si sprchu a připravit se na náročný den. Během dne nebudete stále ve stresu a pokud se objeví nějaký problém, situaci zvládnete klidněji.


7) Vypnutá upozornění na Messengeru a Instagramu (popřípadě i na dalších sociálních sítích)


8) O víkendu, pokud pracuji, vykonávám pouze plánovanou práci. Neodpovídám na e-maily ani nepřijímám hovory. Plánuji si čas, kdy odpovídám na zprávy a e-maily.


9) Když mám práce hodně či z nabídky nemám dobrý pocit, učím se říkat NE i na věci, které mě baví, klientům ráda doporučuji mé známé či kolegy, kteří čas mají. Snažím se o jednoduchou spokojenost všech.


10) Plánování odpočinku, aby se mi nemohlo stát, že mi do termínu přibude další práce


11) Několikadenní kvalitní odpočinek: Pobyt v přírodě, návštěva rodiny, výlet?


A co pro vaše zdraví děláte vy? Dělá vám problém oddělit pracovní a osobní, nebo jste se již propracovali k vyváženosti? 😊71 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

 © 2020 Barbora Sýkorová