Vyhledat
  • Barbora Sýkorová

Minimalismem k rovnováze

Minimalismus je již dlouhodobý trend. Může mít hned několik významů. Za minimalistu může být označen jedinec, který má pouze to, co je životně důležité. Takový člověk ani neví, že minimalista je. Pak je tu člověk, který má rád vše jednoduché. Má rád neutrální barvy, většinou jen bílou a černou. Tento princip aplikuje i ve svém šatníku. Pokud máte všechno bílé a černé a jen pár kousků, je přeci lehké se obléknout, nebo ne? Takový člověk má rád pořádek a soustředění. Je nerad, když ho něco rozptyluje. Chce být produktivní a nechce trávit hodiny uklízením ani přemýšlením, co si vezme na sebe. Věcí ale může mít poněkud hodně, protože co je v jednoduché bílé komodě, to už nikdo nevidí. Může sbírat minimalistické umění a mít doma mnoho obrazů, nábytek vždy s mezerou vespod, aby dýchal, jednoduché židle a minimalistický stůl. Vše čisté a bez vzorů.


Minimalista ale také může být člověk, který je rád v harmonickém prostředí. Ať je barevné a vzorované či strohé. Vše má své místo a je milováno a používáno. Minimalismus využívá jako nástroj k dodání výjimečnosti věcem, které má rád. Zbavuje se věcí, které mu neslouží a chce přesně vědět kde co najde. Využívá tento trend ke zjednodušení svého života. Uvědomuje si, že nás věci v našem životě ovlivňují. Někdy člověk kombinuje více těchto aspektů dohromady.


Když se zbavíme věcí, které nemáme rádi, věcí rozbitých, dárků, které nás měly potěšit, ale neudělaly tak a věcí po někom, které nám je líto vyhodit či darovat, protože mají hodnotu, uleví se nám. Najednou máme prostor pro věci, které máme rádi a potřebujeme je. Máme plný šatník kousků, které nám sedí a po kterých vždy sáhneme. Necítíme, že nemáme co na sebe. Cítíme se dobře v naší domácnosti. Nemusíme si dělat čas na vánoční a jarní úklidy (i když ty jsou někdy také fajn), protože ve všem udržujeme pořádek. Minimalismus nám dává prostor na zážitky. Šetří nám peníze, které bychom jinak utratily za to, co nám nakonec skončí nepoužité v šuplíku. Už jste někdy řekli: „Jé, to jsem ani nevěděla, že mám! Na to jsem úplně zapomněla!“? Tuhle větu asi známe všichni. Minimalismus v něčích očích působí jako něco, co nás omezuje. A ono je to právě naopak.


Díky minimalismu může každý ušetřit peníze za hlouposti, šetřit si či je utratit za zážitky nebo opravdu potřebné věci. Teď, v době karantény a zmatků, bychom na toto neměli zapomínat. Sedíme doma a máme tendenci nakupovat. Možná si říkáme: „Stejně tento rok nikam nepojedu, tak si můžu něco dopřát,“ nebo: „Nemám doma co dělat, tak brouzdám po netu a nakupuji.“ Hm… Dopřát si něco je jistě správné a v této nepříjemné situaci alespoň nějak můžeme ekonomiku podpořit. Ale neměli bychom si přestat uvědomovat, že nakupování nás uspokojí pouze na chvíli. A co až tento zmatek skončí? Co když budeme potřebovat koupit něco důležitého? Co když příští rok budeme plánovat ještě větší cestu či budeme chtít třeba rekonstruovat byt?


Je fajn si něco jednou za čas dopřát a cítit se skvěle, zvlášť v době, kdy za zážitky utrácet nemůžeme. Jen bychom se měli ujistit, že nežijeme z výplaty k výplatě. A minimalismus je jedním z přístupů k životu, jak udržet naši nakupovací mánii v rovnováze. Hledat štěstí i v jiných věcech, než pouze těch materiálních.
38 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše