Vyhledat
  • Barbora Sýkorová

Když je společné focení stres...


Myslím si, že párové focení je pro vztah důležité. Lidé se tak učí spolupráci, a i když nám to může připadat zvláštní, utvrzují tím svůj vztah a zároveň ho posilují. Setkala jsem se s mnoha páry a musím říct, že mi focení přijde trochu jako psychologický výzkum. Hned vidíte, jestli se k sobě lidé chovají s respektem a co k sobě cítí.

Je důležité vzít v úvahu, že pro některé jedince (zvlášť muže) může být párové focení opravdu stresová záležitost. Dělají to jen kvůli své milované partnerce a někdy jsou k ní pak nepříjemní během focení, aniž by si to uvědomovali. Za těch 10 let jsem se setkala s různými páry a jsem ráda, že můžu říct, že neklidných lidí byl opravdu jen zlomek. Není to však situace, při které byste měli někoho soudit. Každý můžeme mít den blbec nebo nesnadnou chvíli ve vztahu.


Každé chování má nějaký důvod, a to, že se někdo necítí dobře kvůli focení z něj nedělá špatného člověka. Je potřeba ho dobře naladit, ne soudit.


Staly se mi tři situace nepříjemné pro jednoho z páru, na které občas vzpomínám, a jsem moc ráda za to, jak jsem si se situacemi dokázala poradit.


1 Fotila jsem rodinu v ateliéru. Při příchodu se otec tvářil opravdu nešťastně, že se musí s rodinou fotit. Vyfotila jsem pár fotek a hned jsem viděla, že to takhle dál nepůjde. Namísto toho jsem se s nimi začala víc bavit, zabavila jsem děti, dala jsem jim občerstvení a udělala nápoje, a atmosféra se změnila. Otec už měl na všech fotkách krásný přirozený úsměv, najednou mě začal brát jako kámoše, a ne jako nějakou mladou fotografku, která je musí vyfotit, protože to jeho rodina chce.


2 Fotila jsem nádhernou svatbu. Nevěsta byla jako nejkrásnější a nejzlatější anděl. Pro manžela, jinak veselého, bylo focení stresovou záležitostí a chvílemi mi to dával najevo. I v těchto situacích je třeba brát v potaz, že svatba je sama o sobě stresovou záležitostí a fotograf musí respektovat klienty a zachovat profesionální jednání. Když vidíte, že je focení pro někoho stresové, je třeba dělat kompromisy. Musíte jim v něčem vyhovět, abyste jim udrželi co nejlepší náladu. Když na jedince vyvinete tlak, akorát si je zprotivíte. Celodenní focení jsme zvládli skvěle a moc mě potěšilo, když mi pak přišla zpráva, že jsou z fotek nadšení, včetně manžela, kterého mrzí, že se neusmíval více.


3 Fotila jsem rodinu v ateliéru a exteriéru. Pár byl moc milý, ale byl z chování akčních dětí ve stresu a partner občas svou partnerku svým jednáním znepokojil. Když jsme dofotili v ateliéru a měli jsme jít ven, žena se rozbrečela a omlouvala se mi za jejich chování. Říkala, že venkovní focení už asi nemá cenu, že je jí trapně. Já jsem si naopak říkala, že by byla škoda, kdyby o fotky venku přišli a kdybychom společné focení zakončili takto. A tak jsem zareagovala následně: co kdybychom se šli projít, aspoň vám ukážu okolí a popovídáme si, a uvidíme na místě, zda se cítíte na focení nebo ne? A bylo to skvělé. Všem se ulevilo, hezky jsme si popovídali, a nakonec z toho vznikly ještě krásnější fotky než z ateliéru. Nakonec jsme byli všichni spokojení a nadšení.Proč vám o těchto situacích říkám? Komunikace fotografa a vhodný přístup je opravdu důležitý. Když fotím vás a vaše rodiny, počítám s tím, že mohou přijít situace, se kterými jsme nepočítali.


Když fotím vaše děti, vím, že si musím vymezit více času, protože někdy miminko chce jen brečet a měnit pleny a dítě nebaví koukat se do foťáku. Je to NORMÁLNÍ.Focení by mělo lidi sbližovat, ne je rozdělovat a vytvářet negativní energii. Nikdy nevíte, co přijde, a proto jsem tu já, abych si vás hezky naladila a vytvořila vám ty nejlepší fotky a dobré vzpomínky na focení, abyste se se svou rodinou chtěli fotit zas a posilovali jen tu pozitivní energii.Jaké máte zkušenosti se společným focením? Šlo to jako po másle, nebo jste se potýkali s nepříjemnostmi, ať už ze strany rodiny nebo fotografa? Kdy jste se naposledy fotili s rodinou?


Podělte se se mnou o vaše zkušenosti na mém Instagramu @bsbarborasykorova.
24 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše